Western Digital, 20 TB OptiNAND HDD’lerini Göndermeye Başlıyor

Seagate, henüz birkaç gün öncesinde 20 TB kapasiteli disklerde üretimin arttığını ve bu disklerin tüm müşterilere yakında sunulacağını açıklamıştı. Bir başka HDD üreticisi Western Digital ise bu ay OptiNAND teknolojisine sahip 20 TB sabit disklerinin toplu sevkiyatına başlayacağını söyledi.

Western Digital’in OptiNAND teknolojisi, performansı, güvenilirliği ve kapasiteyi artırmak için HDD’li bir iNAND UFS yerleşik flash sürücü (EFD) kullanıyor. Ancak en önemli soru şu ki bu 20 TB diskler tüketicilere ulaşacak mı?

Western Digital’in CEO’su David Goeckler, analistler ve yatırımcılarla yaptığı görüşmede “Önümüzdeki ay OptiNAND teknolojisine dayalı 20 TB CMR sabit disklerimizin toplu sevkiyatına başlayacağız” dedi.

Şirketin OptiNAND’lı 20 TB HDD’leri, enerji destekli dikey manyetik kayıt teknolojisini (ePMR) kullanan dokuz plakalı 7200 RPM helyum dolgulu platformu kullanıyor.

OptiNAND, EFD’de çeşitli meta veri verilerini depoladığı için platforma çeşitli avantajlar ekliyor. Modern HDD’lerde depolanan meta veri miktarı oldukça önemli. Bu teknoloji performansı optimize ederken aynı zamanda HDD’lerin güvenilirliğini de artırıyor.

Western Digital’in OptiNAND teknolojisine sahip flash ile güçlendirilmiş sürücüleri, birinci sınıf HDD’lere dikey olarak entegre edilmiş iNAND ekleyerek, hem HDD hem de iNAND üzerinde önemli donanım yazılımı algoritması ve SoC inovasyonları ile gelişmiş kapasite, performans ve güvenilirlik sunarak müşterilerin artan depolama taleplerini karşılamalarına yardımcı oluyor.

Üreticinin OptiNAND donanımlı HDD’leri resmi olarak bulut veri merkezleri ve işletmeler için kullanılıyor, ancak tüm sabit sürücülerin performans ve etkin alan yoğunluğu zorluklarını çözmek için kullanılabilir. Bu nedenle böyle bir sürücünün masaüstüne veya NAS ortamına gelmesi mümkün.

Western Digital’in OptiNAND donanımlı 20 TB HDD’leri tüketici pazarına sunup sunmayacağı kesin olarak belli değil. OptiNAND sürücüler aslında bu pazar için çok mantıklı, elbette makul fiyat seviyelerinde sunulduğu sürece.

Kaynak: Technopat.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Western Digital, 20 TB OptiNAND HDD’lerini Göndermeye Başlıyor için yorumda bulun

    Western Digital, 20 TB OptiNAND HDD’lerini Göndermeye Başlıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Western Digital, 20 TB OptiNAND HDD’lerini Göndermeye Başlıyor için ilk yorumu yapabilirsin.