Huawei MateBook D16 2022 – Öne Çıkan Özellikler

Huawei’nin Matebook serisi ülkemizde oldukça popüler. Ar-Ge’den ürünlerin fiili üretimine kadar teknolojinin gelişiminin her yönüyle ilgili zengin geçmişinden ve bilgisinden yararlanan Huawei, 2016 yılında ilk MateBook dizüstü bilgisayarını tanıttı ve kısa süre sonra üç seri daha doğdu: MateBook D, MateBook E, ve MateBook X. Huawei şimdi de Huawei MateBook D16 ile karşımızda. Hem ekran hem kamera hem de klavye tarafında önemli yeniliklerle gelen bu dizüstü bilgisayara gelin yakından bakalım.

HUAWEI MateBook D16, MateBook D Serisinin ince çerçeve tasarımını devam ettiriyor. Bu, ekranda daha geniş bir çalışma alanı sağlayarak kullanıcıların daha büyük ve daha uzun bir ekran alanıyla tabloları, verileri ve belgeleri daha kolay görüntülemesine olanak tanıyor. Ekran kasa oranı %90 ve işin güzel yanı ana kasayla oranın başka bir alanda da avantaj sağlıyor olması. Huawei normalde 15,6 inçlik ekran yerleştirilebilen bir kasaya 16 inçlik büyük bir ekran yerleştirmeyi başarmış. Bu da ekranın görünür alanını genişletirken gövdenin küçük kalmasını sağlıyor.

Kasa ise alüminyum. Metal malzemenin kullanılıyor olması cihazı satın almak isteyenler için önemli artı yönler arasında yer alıyor. Ayrıca bu bilgisayarın klavyesinin tam boy olması ve geniş bir çalışma alanı sunması ofis çalışanları için MateBook D16’yı biçilmez kaftan yapıyor.

Diğer 16 inç dizüstü bilgisayarların çoğundan daha hafif olan MateBookD 16’yı bazı ana akım 15.6 inç dizüstü bilgisayarların ağırlığına benzeyen yaklaşık 1.7kg ağırlığında. Bu da ergonomi açısından elbette çok büyük bir avantaj.

Ekran 16:10 görüntü oranına ve yüksek çözünürlüğe sahip. Huawei FullView ekranlar sağladıkları geniş görüntü alanıyla her zaman MateBook’ların önemli parçaları olmuşlardır. Zaten daha önce de bahsettiğimiz gibi MateBook D16’da yüzde 90’lık ekran-kasa oranı sağlanmış durumda. Ayrıca bu ekran sRGB renk uzayının yüzde 100’ünü kapsayarak canlı bir renk deneyimi sağlayabiliyor.

Uzun süreli çalışmalar içinse gözlerimizin yorulmaması şart. Bu noktada Huawei Matebook’ların bir çoğunda gördüğümüz UV Rheinland Düşük Mavi Işık ve DC Dimming, Flicker Free sertifikaları karşımıza çıkıyor.


HUAWEI MateBook D16

Huawei MateBook D16’nın bu yeni modelinde 12 nesil Intel işlemciler ve Intel’in yenilenen grafik yongası Iris Xe kullanılmış. Diğer taraftan yazılım tarafında Huawei PC Manager sayesinde cihazınız üzerinde tam kontrole sahip olabiliyorsunuz. Diğer Huawei cihazlarınıza buradan kolayca ulaşabilir ve Cloud servisinden yararlanabilirsiniz.
40W’a kadar TDP ile dikkat çeken 12. Nesil Intel Core i7-12700H İşlemci sayesinde MateBookD 16, çoklu görev yaparken ve ya büyük dosyaları işlerken güçlü performans sunabiliyor ve bu performansı sunarken pil ömrünü de verimli bir şekilde yönetiyor.
Donanım günlük işleriniz ve orta ölçekli çalışmalarınız için fazlasıyla yeterli. Huawei’nin süper cihaz ve Huawei Share gibi ekosistem özelliklerini destekleyen MateBook D16, bir diğer güçlü yanını kamerada gösteriyor.

1080P AI Kamera ile Huawei MateBook D16, yüksek kaliteli video konferans sunabiliyor ki bu günümüzdeki çalışma bilgisayarları için çok önemli bir özellik. Hem freelancer çalışanlar hem de uzaktan çalışmaya geçmiş kişiler için kaliteli bir video kamera olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Yeni 1080p AI kamera Huawei Akıllı Konferans özellikleri ile birleştiğinde, görüntülü toplantınızı her zaman ve her yerde kolayca yapabiliyorsunuz.

Ayrıca bu kamera görüntünüzü ortalayabilme özelliğine sahip olduğu için toplantılar sırasında konumuzu sürekli olarak ayarlamak zorunda da değilsiniz. Böylelikle hareketin yoğun yaşanabildiği bazı toplantılarda kamera sizi hep odağa alacağı için kadrajınızı düzeltmeniz gerekmeyecek.

Bir diğer bahsedeceğimiz özellik ise ekosistem. Eğer Huawei tablet veya akıllı telefon kullanıyorsanız ve Huawei Cloud’u aktif olarak kullanıyorsanız farklı eşleme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Mesela MateBook’unuz tabletinize veya akıllı telefonunuza kablosuz olarak bağlandıktan sonra, otomatik dosya talebi ile istediğiniz zaman cihazlar arasında dosya aktarabilirsiniz.

Ayrıca Mobil Cloud’un MateBook’a taşınmasıyla akıllı telefonunuzun dosyalarını kolayca bilgisayar üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. İlla o anda telefonunuzu ekran paylaşımına açmanıza bile gerek yok. Tek yapmanız gereken telefon veya tabletinizin klasörlerine Windows Gezgini üzerinden ulaşmak.

Ek olarak; dosya paylaşımı için daha önce de defalarca kez anlattığımız One Hope, Sürükle Bırak ve Huawei Share sistemleri MateBook D 16 ile tamamen uyumlu. Akıllı telefonunuz bundan hangilerini destekliyorsa onları kullanarak telefon ve bilgisayar arasında bir veri hattı oluşturabilirsiniz.

Yazıyı bitirmeden hatırlatalım. MateBook D16’nın 16 GB RAM’li versiyonlarından satın alan kullanıcılara ayrıca bir adet 2.899 TL değerindeki MatePad T10s 64 GB tabletin yanında 2.199 TL değerindeki Sound Joy, 999 TL değerindeki dizüstü bilgisayar taşıma sırt çantası ve 399 TL değerindeki bluetooth Mouse hediye ediliyor.

Kaynak: Technopat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Huawei MateBook D16 2022 – Öne Çıkan Özellikler için yorumda bulun

    Huawei MateBook D16 2022 – Öne Çıkan Özellikler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Huawei MateBook D16 2022 – Öne Çıkan Özellikler için ilk yorumu yapabilirsin.